Recenze na můj román 

Rychle a bezbolestně

HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ, KTEŘÍ MI POSLALI EMAILEM SVŮJ NÁZOR NA ROMÁN:

Poznámka: Na všechny autory níže uvedených názorů mám samozřejmě k dispozici e-mailovou adresu a pokud by je kdokoliv z vás chtěl kontaktovat, váš e-mail jim ráda předám.

Už som dočítala Rychle a bezbolestně a dlho sa chystám Vám dať vedieť. Musím sa priznať, že hrubé knihy s príbehom nie sú moja šálka kávy. Ale: tú Vašu som prečítala na jeden šup, téma je fakt skvelá. Mala som dojem, že pozerám film. Mám tendenciu preskakovať riadky, strany, ale pri Vašej knihe sa to nedalo. Ani jedno slovo alebo informácia nebola navyše, naozaj tam bolo všetko tak, ako to učíte.
Ďakujem za takúto knihu.
Srdečne Vás zdravím a teším sa na nejaké ďalšie stretnutie.
Dušana Štrbáková

Od Rychle a bezbolestně jsem čekala hodně. Přesto jsem vás podcenila, tohle jsem nečekala. Jedním slovem SUPER. Čtivý a s myšlenkou. ;-) Po dlouhé době odpoledne strávené nad knihou nebylo ztrátou času. Neodtrhla jsem se ani na chvíli a musím říct, že párkrát jsem měla slzy na krajíčku. Moc děkuju.
Lucie Kumstová

Nemůžu jinak - sedl jsem k počítači a musím Vám napsat. Jen najednou koukám na klávesnici a nevím kde začít. Je toho tolik. Myšlenky mě neposlouchají a lítají mi hlavou, jak se jim zlíbí. Nejjednodušší asi bude začít tím, čím jsem chtěl skončit - to je totiž jen jedno slovo.
Děkuju! A to by vlastně mohlo stačit. Ale nestačí...
Venku je hezky a já měl v plánu vyrazit za rodiči na chalupu, jenže jsem udělal "chybu", popadl Vaši knížku a začetl se do druhé poloviny... A nejel jsem nikam - to už nešlo nechat rozečtené. Právě jsem knihu zavřel na straně 301, otřel slzy (to nekecám!) a sedl k počítači.
Všichni máme svoje sny a tajná přání, všichni bysme rádi měli všechno hned a bez práce (nebo rychle a bezbolestně) a málokdo z nás si dostatečně včas uvědomí, že svůj život a svůj osud máme jen a jen ve svých rukách. Dokud přes ně pořádně nedostaneme. Možná někde existuje dokonalý člověk, který světem proplouvá bez životních kotrmelců . Možná je jich i víc. Jenže jak odhalí svou dokonalost, dokud se přeci jen nedopustí nějaké té chyby, aby měli svou neomylnost s čím srovnávat? A tak se vlastně vlastně celý život všichni učíme z vlastních chyb, protože ty cizí se nás přeci netýkají... Jenže pak se někdo zamyslí nad tím, co by se stalo, kdybysme tenhle proces uměli zrychlit, obejít nebo dokonce otočit. Nejdřív si užít výsledek a pak teprve pykat za chyby a špatná rozhodnutí. Jsem si jistý, že s každým, kdo si do tohoto vzorečku umí dosadit ty svoje vlastní sny a přání, to pořádně zatřese.
Kéž by se Vaše kniha dostala do rukou všem, kteří stojí před zásadním rozhodnutím nebo jen nevědí kudy dál svým vlastním životem. A kéž z ní pochopí to varování. Dokonce se nebojím použít i výraz poselství - které v sobě tahle kniha nese.
Je těžké zabíhat do detailů a ubránit se tomu, aby nevznikla další "kniha o knize". Je toho tam tolik. Z chování jednotlivých postav si asi každý z nás dokáže poskládat svůj vlastní osud, najít v nich ty svoje sny, touhy, ale hlavně nezodpovězené otázky tolik diskutovaného "smyslu života." Dokáže tam najít svou minulost, ale i potenciální budoucnost, co by kdyby... Nebudu Vás zdržovat vším, co jsem v knize našel. Přeju Vám, ať si kniha najde co nejvíc takových čtenářů, kteří po jejím dočtení udělají to, co udělám za pár minut já. Vytáhnu si svoje "tajné" dokumenty, kde mám seznam těch svých snů a přání, svou vlasní definici smyslu života i žebříček životních hodnot a podívám se, jestli by se tam něco nemělo změnit...
Končím jak jsem začal. Děkuju! Ne za výborně napsanou knihu - to jsem od Vás očekával, takže to mě nepřekvapilo. Děkuju za náměty k zamyšlení.
Tahle Vaše kniha neskončí v knihovně mezi těmi dobrými, které stojí za to si přečíst, ta skončí mezi těmi, ke kterým se člověk MUSÍ vracet. Aby nezapomněl!
Mějte se báječně a pište, pište a pište. Psát umí kde kdo, ale Vy máte i co říct!
Radek Fiala

O víkendu jsem se uchýlila na chatu, protože jsem musela sekat trávu, letos poprvé. Tráva byla už značně přerostlá. Jenže jsem si vzala Vaši knihu a sekání bylo odloženo do doby, než jsem ji přečetla. Líbilo se mi to. Ještě o tom musím dost přemýšlet, o přáních, která jsou sny, která jsou splnitelná, o těch rozumných i nerozumných. Taky jsem přemýšlela, zda bych si něco přála. Nevím, spíš ne. Paní Laudátová mně v mnohém připomněla maminku, která mi moc chybí, takže jsem si i poplakala. Mám ráda knihy, o kterých musím přemýšlet, když je dočtu, ne takové, které odložím a nevím, co jsem to četla. Číst jen pro slova, to ne. Takže děkuji za příjemné chvíle s knihou, za to, že mohu přemýšlet. O životě, co chci, o co jsem přišla, na co čekám. A o svých snech.
Jana Jeřábková

Ještě jsem Vám chtěla napsat, čím si bezprostředně po knižním veletrhu prošla Vaše kniha. Doslova mezi dveřmi mi ji zabavil můj partner a pak s ním, až do sobotního rána, kdy při snídani dočetl a spokojeně odjel na víkend pryč, nebyla řeč. Po návratu jen protočil oči nad tím, že jsem s ní ještě nezačala a že ji se mnou nemůže rozebrat. Musím se mu teď tak trochu vyhýbat, protože má nebezpečnou tendenci vyprávět mi, jak jednotlivé postavy dopadnou .. což je neklamnou známkou toho, že se mu to opravdu líbilo :)
Pěkný den,
Bára Kmentová

Ja už mám tento románik prečítaný. Dej sa valí dopredu a všetko valcuje balvanmi katastrof, po ktorých zostáva iba kryštáľovo čisté poznanie. O spôsobe napísania nebudem ani rozprávať, bolo by to zbytočné nosenie dreva do lesa. :D Dobrá knižka, ktorú budem hrdo vystavovať vo svojom skromne naplnenom presklenom trezore s počmáranými pokladmi.
Monika Kandriková

Mila paní Markétko,
rozečetla jsem dnes Vaší knížku. Mluvila jsem ráno s Evou a obě jsme se shodly, ze jste nás poutavým dějem své nové knihy naprosto vyřadila z "provozu".. :-)
Monika Rubinstein

Dobrý den, paní Dočekalová,
schválně jsem vyhledala následující e-mail, který jsem Vám před časem psala, protože jsem si chtěla vrátit pocit nadšení z Vaší minulé knížky a spojit ho s obdivem, který vyvolala ta druhá. Téma je skvělé a místy mně pěkně běhal mráz po zádech. To se mi stává spíše u filmů, ale Váš román Rychle a bezbolestně fungoval úplně stejně. Je v něm spousta věcí k zamyšlení a myslím, že ho hned tak nedostanu z hlavy. Zatím jsem ve stádiu, že o Vaší knize vyprávím všem okolo a nutím je, aby si ji přečetli, protože o ní chci mluvit. Byl to pro mě velký zážitek a mám potřebu ho sdílet.
A ještě Vám musím napsat, že se mi opravdu moc líbil dialog Marušky s maminkou, když říká: "... Já když brečím, tak něco cítím. Je to takový divný."
"Duše může i bolet, to máš pravdu. Ale není to jako zlomená noha. Je to bolest, kterou cítíš někde hluboko, hrozně hluboko uvnitř sebe. A člověk neví, kde přesně je, ale je tam." To je tak pěkně zformulováno, že si to asi vybavím vždycky, když mi bude ouvej.
Mockrát děkuji za krásný příběh.
Mia Kobosilová

Dobrý den paní Dočekalová,
dočetla jsem Vaši knihu Rychle a bezbolestně. Je to skvost každé knihovny, nádherná obálka, skvělý příběh, nekonečné napětí, tajemno, nechybí láska, nenávist, nedočkavost, chamtivost, prostě všechno, co žene lidi kupředu. Doporučuji všem! Budu ji mít ještě dlouho ve své mysli. Nutí mě přemýšlet. Jak bych se zachovala já osobně? Využila bych takové nabídky? Myslím, že bych se snažila odolat. Jenomže, když tak přemýšlím, nežijeme my vlastně podobně? Kolikrát podepíšeme smlouvu s ďáblem, když si bereme půjčky, kupujeme věci dříve, než si na ně zaslouženě vyděláme? Kolikrát někdo někoho obelstí, jen aby dosáhl svého? Za jakou cenu? Když se nad tím pozastavíme, nefunguje ono to takto vlastně stále kolem nás? Dokázala jste v této knize říct více, než kdejaký psycholog. Těším se na další knihu, která se objeví na pultech knihkupectví. Dlouho se mi nestalo, že by mne nějaký příběh takto oslovil. Děkuji za něj!

Anna Návratová


Recenze románu RYCHLE A BEZBOLESTNĚ, autor: Linda Riegrova (linda.riegrova(zavináč)email.cz):

Dokážete si představit, že by v Praze existoval kouzelný krámek, který by vám umožnil získat jakoukoliv věc jen podepsáním smlouvy? V záhadném románu "Rychle a bezbolestně" jeden takový je. Kdo do tohoto obchůdku vešel, rázem se mu život obrátil vzhůru nohama. Osudy postav této knihy se nakonec navzájem potkají, ale nikdy se nezjistí, jestli utrpení, ke kterému se svým podpisem zavázali, mají už dávno za sebou či nikoliv.
Kniha poukazuje na to, že v dnešní době chtějí všichni všechno bez toho, aniž by museli trpět. Ale nikdo si nedokáže položit otázku, co je ta správná věc, u které má člověk právo neprožívat bolest a utrpení. Tato kniha vám pomůže se nad touto otázkou zamyslet a zároveň zjistit, že všechno, co si běžně přejete získat rychle a bezbolestně, jsou vlastně takové prkotiny.
Když jsem četla tuto knihu, nabyla jsem dojmu, že text je napsán srozumitelně i pro mladší čtenáře. Tato kniha může pomoct adolescentům se nad sebou samým zamyslet a vytyčit si životní cíle. Román je napsán s takovou lehkostí, že donutí člověka popřemýšlet nad životem, ale zároveň se i pousmát. Nepoužívá vážný jazyk, ale spíše nadsázku, což je dobře, protože snadno zaujme i zmiňované dospívající čtenáře. Doporučuji si knihu přečíst, když si budete chtít nad něčím přínosným a zábavným odpočinout.
Závěrem bych chtěla říct, že většina lidí by si při čtení této knihy měla uvědomit, že pro to, co chceme, bychom si měli něco vytrpět, protože jen tak si to zasloužíme. Ještě bych chtěla pochválit autorku, že se dokázala vžít do postav všech věkových kategorií a dokázala tomu přizpůsobit i svůj slovník.

Děkuji všem čtenářům, kteří mi po přečtení románu RYCHLE A BEZBOLESTNĚ poslali svůj názor. Pokud máte také chuť tak učinit, pište prosím na adresu: info(zavináč)TvurciPsani.cz. Díky moc!